Answer :

Neetoo

Answer:

The element is carbon because the atomic mass of carbon is 12.

Explanation:

Abundance of x¹² = 98.9%

Abundance of x¹³ = 1.1%

Atomic mass of x¹² = 12 amu

Atomic mass of x¹³ = 13 amu

Average atomic mass = ?

Solution:

Average atomic mass of x= (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass)  / 100

Average atomic mass of x = (12 ×98.9)+(13 ×1.1) /100

Average atomic mass of x =  1186.8 + 14.3 / 100

Average atomic mass of x = 1201.1/ 100

Average atomic mass of x = 12.01 amu.

The element is carbon because the atomic mass of carbon is 12.

Other Questions