An old refrigerator consumes 247 W of power. Assuming that the refrigerator operates for 19 hours everyday, what is the annual operating cost of the refrigerator, if the cost of electricity is $0.06 per kWh? Group of answer choices 1712.94 $ 102776.7 $ 102.78 $ 0.28 $

Answer :

carlos2112

Answer:

102.78$

Explanation:

First, you need to multiply the consumed potence by the hours of operation per day:

[tex]247W*19\frac{h}{day} =4693\frac{W*h}{day}[/tex]

Now, a kilowatt is equivalent to 1,000 watts, so let's convert from watts to kilowatts:

[tex]4693\frac{W*h}{day}*\frac{1kW}{1000W} =4.693\frac{kWh}{day}[/tex]

We have determined how many kWh the refrigerator consumes per day, now let's multiply the previous result by 365 in order to find how many kWh it consumes per year:

[tex]4.693\frac{kWh}{day}*\frac{365 days}{1 year}=1712.945\frac{kWh}{year}[/tex]

Finally let's multiply the amount of kilowatts per year by the cost of electricity:

[tex]1712.945\frac{kWh}{year}*\frac{0.06\$}{kWh} =102.7767\frac{\$}{year}\approx102.78\frac{\$}{year}[/tex]

Other Questions