Answer :
Answer:
375,001 should be own to guarantee a seat on the board
Explanation:
Under cumulative voting, a shareholder's voting rights is number of shares held by him times number of seats vacant for board of director.
So as to guarantee a seat on the board using cumulative voting procedure = 50% of shares outstanding + 1 share.
Number of shares outstanding = 750,000
Number of shares required for winning seat = 0.5×750,000 + 1 share
= 375,001 shares
So, one should hold 375,001 shares to be able to guarantee a seat on the board.
Answer:
125000 shares
Explanation: for cumulative voting use formula 1/n+1 + 1 share. Where n = # of director seats open. This formula gives you the % of shares you need to get seat
(1/5+1)(750000)=125000+1 share=125001 shares needed to receive seat.
or just 750000/6 + 1+=125001