Answer :
Answer:
The deficit in 2011 is $11 million
Explanation:
For computing the deficit or surplus, first we have to find out the national budget debt or surplus which is shown below:
= Budget surplus in 2008 + budget deficit in 2009 + budget surplus in 2010
= $304 million - $452 million + $109 million
= - $39 million
And, the national debt is $50 million
So, the deficit would be equal to
= National budget debt + national debt
= -$39 million + $50 million
= - $11 million
There is budget deficit in 2011 i.e. $11 million.
What is a budget?
Budget is the financial plan which helps to determine the total revenue and expenditure for a future period of time.it can be used by the governments, individuals or businesses.
- Budget surplus when export(sales)/ revenue is more than the import(purchase)/expenditure.
- Budget deficit when import(purchase)/expenditure is more than the export(sales)/revenue.
- Given:
- Budget surplus in 2008= $304 million
- Budget Deficit in 2009= ($452 million)
- Budget surplus in 2010= $109 million
Total national surplus = $39 million (add all the above)
- National debt in 2011= $50 millions
So, the deficit would be equal to
= National budget surplus + national debt
= $39 million +($50 million)
= ($11 million)
Note: the figures in brackets means they are in negative.
Therefore, in 2011 there is deficit of ($11 millions).
Learn more about budget here:
https://brainly.com/question/15712390