Answer :

Answer:

1.519 g NaCl

Explanation:

The relationship between moles of a solute, volume of the solution and the concentration of the solution is given by;

Concentration =Moles ÷ Volume of the solution

Therefore, to get mass ,

Number of moles = Concentration × volume of the solution

In this case

we are given, Volume = 26.0 mL

Molarity or concentration = 1.0 M

We are required to determine the mass of the solute

Step 1: Calculate the number of moles of NaCl

Moles = Concentration × Volume

           = 1.0 M × 0.026 L

           = 0.026 Moles NaCl

Step 2: Calculate the mass of NaCl

Mass is given by;

Mass = Number of moles × Molar mass

Molar mass of NaCl = 58.44 g/mol

Therefore

 Mass      = 0.026 moles × 58.44 g/mol

                = 1.519 g

Therefore, the mass of NaCl is 1.519 g

Other Questions