Answer :
Answer:
428.59 N
Explanation:
Buoyant force, [tex]B=Vg\rho[/tex] where V is volume, g is gravitational constant and \rho is density
[tex]B+F_{upward}=mg[/tex] where [tex]F_{upward}[/tex] is upward force
[tex]Vg\rho_{w}+F_{upward}=mg[/tex]
[tex]F_{upward}=mg- Vg\rho_{w}[/tex]
[tex]F_{upward}=g(mg- V\rho_{w})=g(m-m\frac {\rho_{w}{\rho_{hippo}}[/tex] where [tex]\rho_{hippo}[/tex] is the density of hippo
[tex]F_{upward}=mg(1-\frac {\rho_{w}}{\rho_{hippo}})[/tex]
Using g as 9.81
[tex]F_{upward}=1500*9.81*(1-1000/1030)= 428.5922 N[/tex]
Therefore, the upward force=428.59 N