Answer :
Answer:
H = 54.37
Explanation:
given,
lead ball attached at = 1.70 m
rate of revolution = 3 revolution/sec
height above the ground = 2 m
[tex]velocity = \dfrac{distance}{time}[/tex]
circumference of the circle = 2 π r
= 2 x π x 1.7
= 10.68 m
[tex]velocity = \dfrac{3 \times 10.68}{1}[/tex]
v = 32.04 m/s
using conservation of energy
[tex]\dfrac{1}{2}mv^2 + mgh = mgH[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}v^2 + gh = gH[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}32.04^2 + 9.8\times 2 = 9.8\times H[/tex]
[tex]532.88 = 9.8\times H[/tex]
H = 54.37
the maximum height reached by the ball is equal to H = 54.37