Answer :
Answer:
(a)-4.15m
(b) 150 Nm
(c) -2.67m
(d)150-6.813149m
Explanation:
(a)
The work done by the gravity is [tex]W = -mgdsin\theta[/tex] where m is mass, g is gravitational constant, [tex]\theta[/tex] is angle of inclination, F is force on the inclined plane and d is the displacement of the body in the plane.
W=-(m*9.81*1*sin 25)= -4.1458851m
w--4.15m
Note that m here is mass, not units
(b)
The work done by the applied force is Wa = F *d=150*1=150 Nm
(c)
The work done by the frictional force is [tex]Wf = -d*(\mu *Normal force) [/tex]
But the normal force is [tex]mgcos\theta[/tex]
[tex]Wf=-(\mu *mg cos\theta )*d[/tex] =-(0.3m*9.81*cos25)= -2.6672638m
Wf=-2.67m
Where m is not units but mass
(d)
The net force is [tex]Fnet = F – mgsin\theta- \mu *mgcos\theta[/tex]
The work done by the net force is [tex]W = Fnet*d =( F – mgsin\theta- \mu *mg cos\theta )*d[/tex]
W=(150-4.1458851m-2.6672638m)=150-6.813149m