Answered

In a Gallop poll of 1012 randomly selected adults, 9% said that cloning of humans should be allowed. We are going to use a .05 significance level to test the claim that less than 10% of all adults say that cloning of humans should be allowed. What is the value of the test statistic? (use 2 significant digits) Group of answer choices

Answer :

JeanaShupp

Answer: -1.06

Step-by-step explanation:

Let p denote the population proportion:-

As considering the given description, we have

[tex]H_0: p\geq0.10\\\\H_a:p<0.10[/tex]

[tex]n=1012[/tex]

[tex]\hat{p}=0.09[/tex]

Test statistic for proportion : [tex]z=\dfrac{\hat{p}-p}{\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}}[/tex]

[tex]z=\dfrac{0.09-0.10}{\sqrt{\dfrac{0.10(1-0.10)}{1012}}}\\\\=-1.06039824804\\\\\approx-1.06[/tex] [Rounded to the 2 significant digits. ]

Hence, the the value of the test statistic = -1.06

Other Questions