Answer :
Answer:
1275.61° C
Explanation:
The resistance of a conductor varies as a function of temperature and it is given as follows
[tex]R= R_o[1+\alpha(T-T_0)][/tex]
R_0 is the resistance at temperature T_0, R is the resistance at T and α is the coefficient of temperature of resistance
α= 0.0045/°C
R_0 = 20.3Ω T_0 = 20°C and R= 135Ω
[tex]135= 20.3[1+0.0045(T-20)][/tex]
T= 1275.61° C
Therefore the temperature of the hot filament = 1275.61° C