addywachob
Answered

PLEASE ANSWER ASAP!!! GIVING BRAINLIEST TO THE FIRST PERSON TO ANSWER!

q. A pizza shops charged $9 for a large pizza. Additional toppings cost 1.25 per topping. Heather paid $15.25 for her large pizza. How many toppings did she order?

FOLLOW THE STEPS
1. Define your variable. What does it stand for?
2. Write an equation using your variable
3. Solve the equation
4. Write a sentence for your solution

Answer :

AvaryRenae

Answer:

look below

Step-by-step explanation:

1) x =amount if toppings

2)15=1.25×+9

3)×=5

Other Questions