Answer :
Hey there!
All we need to do is multiply the unit price of the pencil ($.35) by how many pencils she wants to buy (4)
$.35 x 4 = $1.40
Therefore, she will pay $1.40 for 4 pencils
Hope this helps you!
God bless ❤️
xXxGolferGirlxXx
Answer:
Jatonia will spend $1.40.
Step by Step Explanation:
Jatonia is going to buy 4 pencils.
Each Pencil costs .35 ¢.
To find this answer, you would multiply however many pencils she is buying, buy how much one pencil costs:
4*.35=1.40
Therefore, Jatonia will spend 1 dollar and 40 cents.
Jatonia will spend $1.40.
Step by Step Explanation:
Jatonia is going to buy 4 pencils.
Each Pencil costs .35 ¢.
To find this answer, you would multiply however many pencils she is buying, buy how much one pencil costs:
4*.35=1.40
Therefore, Jatonia will spend 1 dollar and 40 cents.