Answer :

Answer:

4.65 m/s

Explanation:

Frequency of the wave = 9.3 Hz or in other words 9.3 waves per second.

Wavelength of the wave = 0.5 m.

This means that distance between two successive crests in the wave is 0.5 m.

Velocity of the wave = wavelength * frequency

Substituting the relevant values in the formula:

Velocity = 9.3 * 0.5 = 4.65 m/s

Hence the velocity of the given wave is 4.65 metres/second or 4.65 m/s.

Other Questions