Answer :
Answer:
correct option is (A) A deferred tax liability of $16 among noncurrent liabilities.
Explanation:
solution
pretax account income = $200
overweight fines= $5
understate depreciation = 110 - 70 = $40
so total taxable income is = $200 - $5 - $40
total taxable income is = $165
and
income tax is = 40% of $165
income tax = $66
and
income tax expense as per book is = 40 % of ( 200 + 5 )
income tax expense as per book is = $82
so deferred tax liability among non current liability is = $82 - $66 = $16
so correct option is (A) A deferred tax liability of $16 among noncurrent liabilities.