Two samples of carbon tetrachloride were decomposed into their constituent elements. One sample produced 32.4 g of carbon and 373 g of chlorine, and the other sample produced 12.3 g of carbon and 112 g of chlorine.Are these results consistent with the law of constant composition?Yes or NoHow many hydrogen atoms are in each of the following chemical formulas?1) H3PO42) Na2HPO43) Ca(HCO3)24) Ba(C2H3O2)2

Answer :

Answer:

The answer to your question is:

Explanation:

Law of constant composition states that a given compound always contains its component elements in a fixed ratio.

Data

Sample 1   32.4 g of C and 373 g of Cl

Sample 2  12.3 g of C and 112 g of Cl

Convert the grams to moles and compare the ratios

Sample 1                                             Sample 2

          12 g of C --------------- 1 mol                        12 g of C --------------  1 mol

          32.4 g    ----------------  x                              12.3         -------------   x

          x = (32.4 x 1) / 12                                        x = (12.3 x 1) / 12

          x = 2.7 moles of C                                     x = 1.025 moles of C

          35.5 g of Cl ----------   1 mol                       35.5 g of Cl ----------  1 mol

          373 g  ------------------    x                             112 g of Cl   -----------  x

         x = (373 x 1) / 35.5                                       x = (112 x 1) / 35.5

         x = 10.5 moles of Cl                                    x = 3.15 moles of Cl

Ratio

        10.5 / 2.7 = 3.9                                             3.15/1.025 = 3.1

The ratio must be equal in both samples to say that the law is constant. So the answer is NO.

2.-

1) H3PO4                           3 hydrogens

2) Na2HPO4                     1 hydrogen

3) Ca(HCO3)2                   2 hydrogens

4) Ba(C2H3O2)2               6 hydrogens

                           

Other Questions