A balloon is filled with 500mL of helium at a temp of 27C and 75mmHg. What volume in mL will it have when it reaches an altitude where the temp is -33C and the pressure is 0.65atm?

Answer :

Answer:

The answer to your question is: V = 60.3 ml

Explanation:

Data

V1 = 500 ml

T1 = 27°C = 300°K

P1 = 75 mmHg = 0.098 atm

V2 = ?

T2 = - 33°C = 240°K

P2 = 0.65 atm

Formula

                            [tex]\frac{P1V1}{T1}  = \frac{P2V2}{T2}[/tex]

                            [tex]V2 = \frac{P1V1T2}{T1P2}[/tex]

                            [tex]V2 = \frac{(0.098)(500)(240)}{(300)(0.65)} \[/tex]

                            [tex]V2 = \frac{11769}{195}[/tex]

                            V2 = 60.3 ml                        

Other Questions