Answer :
Answer:
1. 80,000 Pa
2. 11.3 m/s
3. 12.5 m/s
Explanation:
Question 1
Pressure, [tex]P=hg\rho[/tex]
Where h is the height that water is to reach, g is gravitational constant and [tex]\rho[/tex] is the density, in this case, we assume [tex]\rho[/tex] of pure water as [tex]1000 Kg/m^3[/tex]
Assuming [tex]g=10 m/s^{2}[/tex]
P=8*10*1000=80000 Pa
Question 2
Pressure can also be found by the formula
[tex]P=0.5v^{2}\rho[/tex] where v is the velocity
Equating the new formula of pressure to the formula used in question 1 above
[tex]P=0.5v^{2}\rho=hg\rho[/tex]
Notice that [tex]\rho[/tex] is common hence
[tex]0.5v^{2}=hg[/tex]
Making V the subject of the formula
[tex]v^{2}=2hg[/tex]
[tex]v=\sqrt 2hg[/tex]
In this case, h=8-1.6=6.4m and taking g as 10 m/s^{2}
[tex]v=\sqrt 2*10*6.4=11.3137085 m/s[/tex]
Rounding off to 1 decimal place
v=11.3 m/s
Question 3
As already illustrated
[tex]v=\sqrt 2hg[/tex]
Taking g as 9.8 and h now is 8m
[tex]v=\sqrt 2*8*9.8[/tex]
v=12.52198067
Rounding off to 1 decimal place
v=12.5 m/s