Suppose you buy 4 buckets of apples and 5 buckets of peaches for $55. If
you bought 8 buckets of apples and 3 buckets of peaches, you would have
spent $61. How much is one bucket of apples (a), and one bucket of peaches
(P)?
O A. 1* $7,p- $5
OB. a = $5,p= 57
O C. a- $8,p=$3
OD, a = $4, p= $5

Answer :

Answer: a = $5, p = $7

Step-by-step explanation:

U n k n o w n

MrRoyal

The costs of a bucket of apple and a bucket of peaches are $5 and $7, respectively

How to determine the amount of a bucket of apple and a bucket of peaches?

From the question, we have the following equations

4a + 5p = 55

8a + 3p = 61

Multiply the first equation by 2

8a + 10p = 110

Subtract the second equation from 8a + 10p = 110

8a - 8a + 10p - 3p = 110 - 61

Evaluate the difference

7p = 49

Divide both sides by 7

p = 7

Substitute p = 7 in 4a + 5p = 55

4a + 5 * 7 = 55

Evaluate the product

4a + 35 = 55

Subtract 35 from both sides

4a = 20

Divide both sides by 4

a = 5

Hence, the costs of a bucket of apple and a bucket of peaches are $5 and $7, respectively

Read more about system of equations at:

https://brainly.com/question/14323743

#SPJ2

Other Questions