Answered

A helicopter lifts a 84 kg astronaut 19 m vertically from the ocean by means of a cable. The acceleration of the astronaut is g/15. How much work is done on the astronaut by (a) the force from the helicopter and (b) the gravitational force on her

Answer :

Answer:

Part a)

[tex]F = 878.9 N[/tex]

Part b)

[tex]F_g = 824 N[/tex]

Explanation:

Part a)

For the force equation of Astronaut we know that

[tex]F_{net} = ma[/tex]

so here we will have

[tex]F - mg = ma[/tex]

as we know that

[tex]a = \frac{g}{15}[/tex]

so we will have

[tex]F = mg + \frac{mg}{15}[/tex]

[tex]F = \frac{16}{15} mg[/tex]

[tex]F = \frac{16}{15}(84 \times 9.81)[/tex]

[tex]F = 878.9 N[/tex]

Part b)

Gravitational force on her is given as

[tex]F_g = mg[/tex]

[tex]F_g = 84 \times 9.81[/tex]

[tex]F_g = 824 N[/tex]

Other Questions