A 0.8115 g sample of HCl was placed into a 50 mL volumetric flask and the sample was thoroughly dissolved in water to make 50 mL of solution. It required 22.07 mL of NaOH to reach the endpoint in the titration. What is the molarity of the NaOH solution?

Answer :

Answer:

Molarity of NaOH solution is 1.009 M

Explanation:

Molar mass of HCl is 36.46 g/mol

Number moles = (mass)/(molar mass)

So, 0.8115 g of HCl = [tex]\frac{0.8115}{36.46}moles[/tex] HCl = 0.02226 moles HCl

1 mol of NaOH neutralizes 1 mol of HCl.

So, if molarity of NaOH solution is S(M) then moles of NaOH required to reach endpoint is [tex]\frac{S\times 22.07}{1000}moles[/tex]

So, [tex]\frac{S\times 22.07}{1000}=0.02226[/tex]

or, S = 1.009

So, molarity of NaOH solution is 1.009 M

Other Questions