Answer :
Answer:
[tex]4.46\cdot 10^{11} J[/tex]
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is given by:
[tex]U=mgh[/tex]
where
m is the mass of the object
g is the acceleration of gravity
h is its height above the ground
In this problem, we have
[tex]m=7\cdot 10^9 kg[/tex] is the mass of the pyramid
[tex]g=9.8 m/s^2[/tex]
h = 6.5 m is the height of the center of mass above the ground
Solving the equation, we find
[tex]U=(7\cdot 10^9)(9.8)(6.5)=4.46\cdot 10^{11} J[/tex]