Answer :
Answer:
10A
Explanation:
Given that we have a kettle of power 2410W. When we connect to the mains there will be current flowing through this.
Assuming the mains to have an voltage of 230V .The amount of current flowing through the kettle would be
[tex]I=\frac{P}{V}[/tex]
[tex]I=\frac{2410}{230}[/tex]
[tex]I=10.48A[/tex]
Hence we conclude that we need to connect a fuse such that it wont allow the flowing current to be more than 10A for the safety of the kettle.
Answer:
10A
Explanation:
Given,
the current flowing through a 2410W kettle when it is connected to the main will be as follows:
assume that the voltage from the kettle will be 230 v
then the amount of current i will be:
[tex]I=\frac{P}{V}[/tex]
[tex]I=\frac{2410}{230}[/tex] [here P=2310 W & V=230 v]
[tex]I=10.48A[/tex]
Therefore, the current flowing through a 2410W kettle is when it is connected to a fuse that should'nt exceed more than 10A