Several roads lead into a stadium parking area. Each road has four lanes two in each direction with a capacity of 1,500 vehicles per lane per hour. If it takes 1.5 hours for 18,000 vehicles to enter the parking areas how many roads are there that lead into the parking areas?

Answer :

Answer:

In total there are 3 roads (or 12 lanes) leading to the parking lot.

Step-by-step explanation:

Number of lanes in each road = 4

Capacity of each lane = 1500 vehicles

So, the capacity of each road = 4 x 1,500 = 6,000 vehicles

Now, here total vehicles to enter parking areas = 18,000

Hence, total number of roads = [tex]\frac{\textrm{Total vehicles in the parking lot}}{\textrm{Capacity of each road}}[/tex]

or, number of roads = 18,000 / 6000  = 3

So, in total there are 3 roads (or 12 lanes) leading to the parking lot.

Answer:

4 lanes

Step-by-step explanation:

Since each road has four lanes, two in each direction, means two lanes for entry and two lanes in opposite direction.

Capacity of vehicle in each lane = 1500 per hour

Therefore, capacity of vehicle in each lane in 1.5 hour = 1,500 × 1.5

                                                                                          = 2250

For 18,000 vehicle lanes required = [tex]\frac{18000}{2250}[/tex]

                                                        = 8 lanes

Since each road has 2 lanes for entry, Therefore, number of lanes required

= [tex]\frac{8}{2}[/tex]

= 4 lanes

There are 4 lanes that lead into the parking area.

Other Questions