Answer :
Answer:
664 lb-mole/h
Explanation:
If the volumetric flow rate (V) is a linear function of R:
V(R) = a*R + b, where a and b are the linear constants. For the data given:
42.0 = 21a + b x(-1)
100.9 = 54a + b
-42.0 = -21a -b
100.9 = 54a + b (summing both equations)
58.9 = 33a
a = 1.78
b + 21*1.78 = 42.0
b + 37.38 = 42.0
b = 4.62
So, V(R) = 1.78*R + 4.62
For R = 105.0, the flow rate is:
V = 1.78*105.0 + 4.62
V = 191.5 ft³/h
The water density is 62.428 lb/ft³, so the mass flow is:
m = 191.5 ft³/h x 62.428 lb/ft³
m = 11955 lb/h
The molar mass of water is 18 lb/lb-mole, so, the flow in lb-mole/h is:
v = (11955lb/h)/(18lb/lb-mole)
v = 664 lb-mole/h