Answer :

circumference of circle = 2*pi*r=92
2*(22/7)*r=92
solving r = 92*7/44 = 14.6 ft

Answer:

14.6 ft

Step-by-step explanation:

Hello,  

thanks for leaving your query here in brainly, I think I can help you with this

te circumference of a circle is given by

[tex]Circumference=2*\pi *radius[/tex]

Step one

solve for radius

[tex]Circumference=2*\pi *radius\\\frac{Circumference}{2*\pi } =radius\\radius=\frac{Circumference}{2*\pi }[/tex]

Step 2

replace

Let

Circumference=92 ft

[tex]radius=\frac{Circumference}{2*\pi }\\radius=\frac{92\ ft}{2*\pi }\\radius=14.64\ ft\\\to\ the\ nearest\ tenth\\radius=14.6\ ft\\[/tex]

radius=14.6 ft

I hope it helps, have a fantastic day

Other Questions