A screw has a mechanical advantage of 8. How much force must you apply to the screw so that it has an output force of 750 N? A. 550 N B. 94 N C. 55 N D. 6000 N

Answer :

Answer:b-94 N

Explanation:

Given

Mechanical Advantage(MA)=8

Output Force=750 N

Let input Force be F

and we know

Mechanical Advantage[tex]=\frac{F_o}{F_i}[/tex]

[tex]8=\frac{750}{F}[/tex]

[tex]F=93.75 \approx 94 N[/tex]

Other Questions