A regular tube of toothpaste costs​ $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs​ $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and weights using percent to decide which is the better buy. The travel size costs nothing ​% as much as the regular size. The travel size has nothing ​% as much toothpaste as the regular size. The ▼   regular regular travel travel size is the better buy.

Answer :

Nonicorp1

Answer:

The travel size costs 6.24 ​% as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy.

Step-by-step explanation:

1. To calculate the price per ounce, for the regular tube toothpaste we can express this as;

Total price of regular tube toothpaste=Price per ounce×Number of ounces

where;

Total price of regular tube toothpaste=$2.50

Price per ounce=x

Number of ounces=3.2 ounces

replacing;

2.50=x×3.2

x=2.5/3.2

x=0.78125

Price per ounce=0.78125 dollars/ounce

2. To calculate the price per ounce, for the travel size tube toothpaste we can express this as;

Total price of regular tube toothpaste=Price per ounce×Number of ounces

where;

Total price of regular tube toothpaste=$1.00

Price per ounce=x

Number of ounces=1.2 ounces

replacing;

1.00=x×1.2

x=1/1.2

x=0.83

Price per ounce=0.83 dollars/ounce

3. How much more the travel size costs than regular;

((Travel size costs-Regular size cost)/(regular size cost))×100

((0.83-0.78125)/0.78125)×100

(0.04875/0.78125)×100=6.24 %

The travel size costs 6.24 ​% as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy

Answer:

A regular tube of toothpaste costs​ $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs​ $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and weights using percent to decide which is the better buy.

The travel size costs  

40​% as much as the regular size. The travel size has  

37.5​% as much toothpaste as the regular size. The  

regular

size is the better buy.

Other Questions