Answer :
Answer:
a) pH before adding NaOH = 6.18
b) pH after adding NaOH = 6.45
Explanation:
The pH of a buffer is calculated using Henderson-Hasselbach equation:
- pH = pKa + log [tex]\frac{[A^{-}]}{[HA]} \\[/tex]
- Where pKa = -log(Ka) = -log(5.66x10⁻⁷) = 6.25
Using the given moles and volume, we can calculate the molar concentrations of the weak acid and its conjugate base:
- [HA] = 0.708 mol / 2.00 L = 0.354 M
- [NaA] = [A⁻] = 0.608 mol / 2.00 L = 0.304 M
So now we calculate pH:
- pH = 6.25 + log (0.304/0.354) = 6.18
For the second question, OH⁻ moles decrease the moles of the weak acid and increase the moles of the conjugate base:
- mol HA = Original mol HA - mol OH⁻ = 0.708 - 0.195 = 0.513 mol
- mol A⁻ = Original mol A⁻ + mol OH⁻ = .608 + 0.195 = 0.803 mol
With the new moles, we can calculate the new molar concentrations:
- [HA] = 0.513 mol / 2.00 L = 0.256 M
- [A⁻] = 0.803 mol / 2.00 L = 0.402 M
Finally we calculate the new pH:
- pH = 6.25 + log (0.402/0.256) = 6.45