Answered

The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals while grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals. At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 lb., and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb. What is the unit price of strawberries at each grocery store? If necessary, round to the nearest penny.

Answer :

Answer:

Unit price of strawberries at Grocery Mart is $ 1.495 or 150 pennies

Unit price of strawberries at Baldwin Hills Market is $ 1.33 or 133 pennies.

Step-by-step explanation:

1 dollar = 100 pennies

Given:

Cost of 2 pounds of strawberries at Grocery Mart = $ 2.99

Cost of 3 pounds of strawberries at Baldwin Hills Market = $3.99

∵ Cost of 2 pounds of strawberries at Grocery Mart = $ 2.99

Cost of 1 pound of strawberries at Grocery Mart = [tex]\frac{2.99}{2}=\$1.495=1.495\times 100\approx 150\textrm{ pennies}[/tex]

∵ Cost of 3 pounds of strawberries at Baldwin Hills Market = $3.99

Cost of 1 pound of strawberries at Baldwin Hills Market = [tex]\frac{3.99}{3}=\$1.33= 1.33\times 100 = 133\textrm{ pennies}[/tex]

Therefore, the unit price of strawberries at each grocery store is the cost of 1 pound of strawberries. So, unit rate at Grocery Mart is 150 pennies and at Baldwin Hills Market is 133 pennies.

Other Questions