Answer :
Answer:
≅ 6.98 km/h
Explanation:
Velocity =Distance/time ⇒ time = distance/speed
Total time = Time spend for 18 km + Time spend for 17 km
Time spend for 18 km = 18/6 ≅ 3 h
Time spend to 7 km = 7/12 ≅ 0.58 h*
Total time = 3.58 h
So average speed for total trip ≅ 25/3.58 ≅ 6.98 km/h
*time can be converted to minutes but the answer will be the same.