Answer :
Answer:
(3138.29, 3705.11)
Step-by-step explanation:
Given that for sample size of n = 50 male athletes from eight Canadian sport centers surveyed, the average caloric intake was 3077.0 kilocalories/day with a sample standard deviation of 987.0.
The recommended amount = 3421.70
To construct 95% confidence interval
Since population std deviation is not known we use t critical value for degree of freedom 50-1 =49
t critical = 2.010
Hence margin of error = [tex]2.010*\frac{987}{\sqrt{50-1} } \\=283.41[/tex]
Confidence interval lower bound = [tex]3421.70-283.41\\=3138.29[/tex]
Confidence interval upper bound = [tex]3421.70+283.41\\=3705.11[/tex]
Conf interval = [tex](3138.29, 3705.11)[/tex]