Answer :
Answer:
l=0.1401P\\
w =0.2801P
where P = perimeter
Step-by-step explanation:
Given that a window is in the form of a rectangle surmounted by a semicircle.
Perimeter of window =2l+\pid/2+w
[tex]P= 2l+3.14 (w/2)+w[/tex]
Or [tex]P = 2l+2.57w\\l = \frac{P-2.57w}{2}[/tex]
To allow maximum light we must have maximum area
Area = area of rectangle + area of semi circle where rectangle width = diameter of semi circle
[tex]A=lw +\pi \frac{w^2}{8}[/tex]
[tex]A=lw +\pi \frac{w^2}{8}\\A=w*\frac{P-2.57w}{2}+0.3925w^2\\2A= Pw-2.57w^2+(0.785w^2)\\2A' = P-5.14w+1.57 w\\2A" =-5.14+1.57<0[/tex]
Hence we get maximum area when i derivative is 0
i.e. [tex]P-5.14w+1.57 w=0\\3.57w =P\\w = \frac{P}{3.57} =0.2801P[/tex]
[tex]l = \frac{P-2.57w}{2}\\l = 0.1401P[/tex]
Dimensions can be
[tex]l=0.1401P\\w =0.2801P[/tex]