Answer :
Answer:
a) Margin of error = 166.311
b) sample size ≥ 62
Step-by-step explanation:
Given:
Average cost = $1599
Sample size = 50 persons
Standard deviation = $600
Confidence level is 95%
a) Margin of error = [tex]z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]
Now for confidence level of 95% z-value = 1.96
Thus,
Margin of error = [tex]1.96\frac{600}{\sqrt{50}}[/tex]
or
Margin of error = 166.311
b) For Margin of error ≤ 150
[tex]z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex] ≤ 150
or
[tex]1.96\frac{600}{\sqrt{n}}[/tex] ≤ 150
or
[tex]1.96\frac{600}{150}[/tex] ≤ √n
or
√n ≥ 7.84
or
n ≥ 61.4656
Therefore,
sample size ≥ 62