Answer :
Answer:
A) - 1.8 m/s
Explanation:
As we know that whole system is initially at rest and there is no external force on this system
So total momentum of the system must be conserved
so we will have
[tex]m_1v_1 + m_2v_2 = 0[/tex]
now plug in all data into above equation
[tex]5(v) + 3(3)[/tex]
[tex]5v = -9[/tex]
[tex]v = -1.8 m/s[/tex]
so correct answer is
A) - 1.8 m/s