The cost of a ticket to the circus is $11.00 for children and $36.00 for adults. On a certain day, attendance at the circus was 1,100 and the total gate revenue was $27,100. How many children and how many adults bought tickets?

Answer :

rotelle3

Answer:

500 childrens tickets

600 adults tickets

Step-by-step explanation:

$11.00 * 500 = 5,500

$36.00 * 600 = 21,600

21,600 + 500 = 27,100 tickets sold

Other Questions