Answer :
Answer:
10 m
Explanation:
At the maximum height, the velocity is 0.
Given:
v₀ = 14 m/s
v = 0 m/s
a = -9.8 m/s²
Find: Δy
v² = v₀² + 2aΔy
(0 m/s)² = (14 m/s)² + 2 (-9.8 m/s²) Δy
Δy = 10 m
Answer:
10 m
Explanation:
At the maximum height, the velocity is 0.
Given:
v₀ = 14 m/s
v = 0 m/s
a = -9.8 m/s²
Find: Δy
v² = v₀² + 2aΔy
(0 m/s)² = (14 m/s)² + 2 (-9.8 m/s²) Δy
Δy = 10 m