Answer :
Answer:
[tex]v_1 =294.45\ m/s[/tex]
Explanation:
given,
Length of shorter wire is L and mass m and tension T
[tex]v_1 = \sqrt{\dfrac{TL}{m}}[/tex]
if all other dimension is same but length is increased by 3 times
[tex]v_1 = \sqrt{\dfrac{T(3 L)}{m}}[/tex]
[tex]v_1 =\sqrt{3} \sqrt{\dfrac{T L}{m}}[/tex]
[tex]v_1 =\sqrt{3}\ v_1[/tex]
[tex]v_1 =\sqrt{3}\ \times 170[/tex]
[tex]v_1 =1.732\ \times 170[/tex]
[tex]v_1 =294.45\ m/s[/tex]
the speed of the wave on the longer wire [tex]v_1 =294.45\ m/s[/tex]