Answer :

Lrodrg11

Answer:

4.5 seconds

Explanation:

Bullet travels at 720m/s

Distance it takes to get to the target d=3240m

t=d/v

t=3240m/720m/s

t=4.5 seconds

Hania12

Answer:

4.5 s

Explanation:

Bullet has to travel a distance pf 3240 m in a velocity of 720 m/s.

We can consider the definition of the velocity and find the answer

[tex]velocity=\frac{Distance}{Time} \\\\Time     = \frac{Distance}{Velocity} \\Time=\frac{3240m}{720ms^{-1} } \\Time=4.5 s[/tex]

Other Questions