Answer :
Answer:
Option A 0.312 is right
Step-by-step explanation:
Given that iN Maplewood a certain type of DVD player is sold at just two stores, 43% of the sales 13) are from store A and 57% of the sales are from store B. 2.4% of the DVD players sold at store A are defective while 4.0% of the DVD players sold at store B are defective.
Prob for any random item form store to be defective = Prob from A and defective +Prob from B and defective
=[tex]0.43(0.024)+0.57(0.04)\\=0.03312[/tex]
Prob it came from A and defective = 0.[tex]0.43(0.024)=0.01032[/tex]
If Kate receives one of these DVD players as a gift and finds that it is defective, what is the probability that it came from store A
=[tex]\frac{0.01032}{0.03312} \\=0.312[/tex]