The formula S=C(1+r)t, where C equals the value​ today, r equals the annual inflation rate​ (in decimal​ form), and S = the inflated value t years from now. If the inflation rate is 5​%, how much will a house now worth ​$140,000 be worth in 19 ​years? Round your answer to the nearest dollar.

Answer :

Answer:

353753 $

Step-by-step explanation:

Given that the formula

[tex]S=C(1+r)^t[/tex] where C equals the value​ today, r equals the annual inflation rate​ (in decimal​ form), and S = the inflated value t years from now

For the present requirement we have

[tex]r=5%\\t = 19\\C =140000$[/tex]

To get the value after 19 years, we substitute for C, r and t

[tex]S_{19} =140000(1+0.05)^{19} \\=353773.03[/tex]

So value after 19 years would be 353773 dollars.

Other Questions