Answer :
Answer:
A. Accounts Receivable 6,720
Sales Revenue 6,720
Explanation:
The journal entry is shown below:
Accounts receivable A/c Dr $6,720
To Sales revenue A/c $6,720
(Being merchandise sold on credit basis)
The computation of sales revenue is shown below:
= Sales revenue - discount
= $7,000 - $7,000 × 4%
= $7,000 - $280
= $6,720
To record we debited the account receivable account and credited the sales revenue account with $6,720 amount