Answer :
Answer:
[tex]v_f = v_o[/tex] Towards East
Explanation:
As we know that whole system is moving without any external force on it
So here we can apply momentum conservation
Now we have
[tex]P_i = P_f[/tex]
[tex](3m) v_o + m(2v_o) = 4m(v)[/tex]
[tex]v = \frac{5}{4} v_o[/tex]
so above is the speed of four coupled train
Now when this is coupled with fifth stationary car then we have
[tex]4m v = (4m + m) v_f[/tex]
[tex]4m(\frac{5}{4}v_o) = 5m v_f[/tex]
[tex]v_f = v_o[/tex] Towards East
The speed of the five-car train is mathematically given as
V=Vo
What is the speed of the five-car train?
Question Parameter(s):
Three identical train cars, coupled together, are rolling east at speed v0
A fourth car traveling east at 2v0
the train cars hit a fifth car that was at rest = 0
Generally, the equation for the Initial linear momentum is mathematically given as
Pi
Pi= 3m x Vo + m x 2Vo + 5m x 0
Pi=5 m Vo
final linear momentum Pf
Pf= 5m x V
In conclusion, linear momentum will be conserved therefore
Pi=Pf
5 m Vo=5 m V
V=Vo
Read more about momentum
https://brainly.com/question/7538238