Anna and Jason have summer jobs stuffing envelopes for two different companies. Anna earns $14 for every 400 envelops she finishes. Jason earns $9 for every 300 envelopes he finishes.
Suppose Jason had savings pf $100 from the beginning summer. How many envelopes domJason and Anna need to stuff for thier savings to be equal. What are thier savings?

Answer :

Answer:

Q1:  20,000 envelopes

Q2: Savings = $700

Step-by-step explanation:

Let the number of envelopes stuffed by each be "x"

We can create 2 equations, each for Anna and Jason, equate them and find our answer.

For Anna:

$14 for 400, so

14/400 = $0.035 PER ENVELOPE

Savings for Anna is  0.035x

For Jason:

Already has 100 (fixed)

Gets $9 for 300 envelopes, so

9/300 = $0.03 PER ENVELOPE

Savings for Jason is  100 + 0.03x

We equate and solve for x:

[tex]0.035x=100+0.03x\\0.005x=100\\x=20,000[/tex]

So, For both their savings to be equal, they need to stuff 20,000 envelopes

Their savings would be:

0.035x

or 100 + 0.03x

We can plug in x = 20,000 in any one equation, the answer would be same.

So,

0.035(20,000) = $700

savings = $700

Other Questions