Answer :
Answer:
The Last year, the government had a budget suplus of $ 10 million.
Explanation:
Government expenditure = $589 million + $416 million
= $1005 million.
Government revenue = $1015 million
Government budget suplus = government expenditure - government revenue
= 1005 million - 1015 million
= $10 million
Therefore, The Last year, the government had a budget suplus of $ 10 million.