Answered

A hydraulic device is used to lift a block of 15 kg mass by 5 cm. (a) If the ratio of areas is A/a = 10, what force is required to do the lifting assuming the weight of the fluid is neglected?

Answer :

cjmejiab

To solve this problem it is necessary to use the concepts related to pressure. The pressure can be defined as

[tex]P = \frac{F}{A}[/tex]

Due to the continuity and pressure conservation relationship, the pressure must be preserved to support the weight (gravity) and to lift it (lift)

In this way,

[tex]P_g = P_l[/tex]

[tex]\frac{F_g}{A} = \frac{F_l}{a}[/tex]

That is equal to

[tex]\frac{F_g}{F_l}=\frac{A}{a}[/tex]

We have a ratio of A/a = 10, then

[tex]\frac{F_g}{F_l} = 10[/tex]

[tex]\frac{mg}{F_l} = 10[/tex]

[tex]\frac{mg}{10} = F_l[/tex]

[tex]F_l = \frac{(15)(9.81)}{10}[/tex]

[tex]F_l = 147.15N[/tex]

Therefore the force required to do the lifting is 147.15N

Other Questions