On a particular production line,the likelihood that a light bulb is defective is 5%. Ten light bulbs are randomly selected. What are the mean and variance of the number of defective bulbs?

Answer :

Answer:

Mean and Variance of the number of defective bulbs are 0.5 and 0.475 respectively.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information,

Let X is the number of defective bulbs.

Ten light bulbs are randomly selected.

The likelihood that a light bulb is defective is 5%.

Therefore sample size is = n = 10

Probability of a defective bulb = p = 0.05.

Therefore, q = 1 - p = 1 - 0.05 = 0.95

Mean of binomial random variable: [tex]\mu=np[/tex]

Therefore, [tex]\mu=10(0.05)=0.5[/tex]

Variance of binomial random variable: [tex]\sigma^2=npq[/tex]

Therefore, [tex]\sigma^2=10(0.05)(0.95)=0.475[/tex]

Mean and Variance of the number of defective bulbs are 0.5 and 0.475 respectively.

Other Questions