Answer :
Make sure all units are consistent. Convert ml to L first. (500ml = 0.5L). Then divide the mole by the volume which would result to 1.6*10^-4mol/L. This can also be expressed as interms of molarity (M). 1 M = 1 mol/L hence the final answer is 1.6*10^-4 M.
Answer : The concentration in mol/L is [tex]1.6\times 10^{-4}mol/L[/tex]
Explanation : Given,
Moles = [tex]8.00\times 10^{-5}mol[/tex]
Volume of solution = 500 mL
Formula used :
[tex]\text{Concentration}=\frac{\text{Moles of solute}\times 1000}{\text{Volume of solution (in mL)}}[/tex]
Now put all the given values in this formula, we get:
[tex]\text{Concentration}=\frac{8.00\times 10^{-5}mole\times 1000}{500mL}=1.6\times 10^{-4}mol/L[/tex]
Therefore, the concentration in mol/L is [tex]1.6\times 10^{-4}mol/L[/tex]