Answered

A turntable rotates counterclockwise at 76 rpm . A speck of dust on the turntable is at 0.47 rad at t=0. What is the angle of the speck at t = 8.1 s ? Your answer should be between 0 and 2π rad. g

Answer :

cjmejiab

To solve this exercise it is necessary to apply the kinematic equations of angular motion.

By definition we know that the displacement when there is constant angular velocity is

[tex]\theta= \theta_0 +\omega t[/tex]

From our given data we know that,

[tex]\omega = 76\frac{rev}{min}[/tex]

[tex]\omega = 76\frac{rev}{min}(\frac{2\pi rad}{1rev})(\frac{1 min}{60s})[/tex]

[tex]\omega = 7.958rad/s[/tex]

Moreover we know that

[tex]\theta_0 = 0.47 rad[/tex]

Therefore for time t=8.1s we have,

[tex]\theta= \theta_0+ \omega t[/tex]

[tex]\theta= 0.47+(7.958)(8.1)[/tex]

[tex]\theta = 64.9298rad[/tex]

That number in revolution is:

[tex]\theta = 64.9298rad(\frac{1rev}{2\pi})[/tex]

[tex]\theta = 15.108 Revolutions[/tex]

Here, we see that there are 15 complete revolutions

And 0.108 revolutions i not complete, so the tunable rotation is

[tex]\theta_{net} = 0.108*2\pi=0.216\pi[/tex]

Therefore the angle of the speck at a time 8.1s is [tex]0.216\pi[/tex]

Other Questions