Answered

Ian can buy bottles of water in packages of 6 for $9.24 or in packages of 4 for $8.80. How much money does he save by buying 12 bottles of water at the better price?

Answer :

Answer:

Ian saves 7.92

Step-by-step explanation:

9.24/6=1.54

2*9.24= 18.48

8.80/4=2.20

3*8.80= 26.40

26.0 - 18.48 = 7.92

Other Questions