Answered

3. Fernando bought 5 pencils for $1.00.
What is the unit price per pencil?
A $0.20
B $0.50
C$0.95

Answer :

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

100 is equal to $1.

100/5=20

Answer:

A $0.20

Step-by-step explanation:

The unit price is $0.20 because if 5 pencils is $1.00, you can divide the total price by the number of pencils to find the price of one pencil. 1/0.20 = 5